چگونه کامپیوترها با یو پی اس کار می‌کنند؟

آنچه کامپیوتر شما می‌خواهد از شبکه برق بگیرد، برق Volt AC120نوسانی در Hertz60 می‌باشد. یک کامپیوتر می‌تواند تفاوت‌های جزئی از این خصوصیات را تحمل کند اما انحراف معنی‌دار موجب از کارافتادگی منبع برق کامپیوتر می‌شود. UPS از کامپیوتر در برابر چهار مشکل برق مختلف حفاظت می‌کند.

• Spike و افزایش‌های ولتاژ ـ زمانهایی که ولتاژ در خط، بیشتر از میزانی که باید باشد، است.

• افت ولتاژ ـ زمانهایی که ولتاژ بر روی خط کمتر از میزانی که باید باشد، است.

• قطع کامل برق ـ زمانهایی که خط قطع شده یا یک فیوز جایی در شبکه یا در ساختمان می‌پرد.

• تفاوت‌های فرکانس ـ زمانهایی که برق به مقداری جز Hertz60 در نوسان است.

دو سیستم متعارف امروزه کاربرد دارد: Standby UPS و UPS پیوسته. Standby UPS کامپیوتر را خارج از برق نرمال شرکت روشن نگه می‌دارد تا زمانی که مشکل تشخیص داده شود. در آن نقطه، آن به سرعت یک اینورتر برق (وارون‌ساز) را روشن می‌کند و کامپیوتر با باطری UPS کار می‌کند. اینورتر برق، برق DC تحویل شده توسط باطری را به برق Hertz AC60، Volt120 تبدیل می‌کند. در یک UPS پیوسته، کامپیوتر همیشه از برق باطری کار می‌کند و باطری پیوسته شارژ می‌شود.

می‌توان به آسانی یک UPS پیوسته با شارژر باطری بزرگ، یک باطری و یک اینورتر برق ساخت. شارژر باطری پیوسته، برق DC تولید می‌کند که اینورتر بطور پیوسته به برق Volt120 AC تبدیل می‌کند. اگر برق قطع شود، باطری برق را به اینورتر می‌دهد. هیچ زمان تعویضی در UPS پیوسته وجود ندارد. این ست‌آپ، منبع برق بسیار ثابتی را ایجاد می‌کند. سیستم‌های Standby UPS برای کاربرد در خانه و شرکت‌های کوچک بسیار متداول است زیرا هزینه آنها نصف سیستم پیوسته است.

سیستم‌های پیوسته، برق قابت و فوق‌العاده پاکی ایجاد می‌کنند بنابراین آنها در اتاق‌های سرور و اپلیکشین‌های اصلی فعالیت به کار برده می‌شوند. در اینجا چند لینک جالب توجه ارائه می‌شود:

• چگونه منبع‌های برق pc کار می‌کنند.

• چگونه حفاظت‌کننده‌های افزایش ولتاژ کار می‌کنند.

• چگونه سیستم‌های برق اضطراری کار می‌کنند.

• چگونه باطری‌ها کار می‌کنند.

• چگونه شبکه‌های توزیع برق کار می‌کنند.

• چرا صورتحساب برق من چنین بالاست؟

چه وسایل برقی، برق بیشتری مصرف می‌کنند؟

منبع‌های برق pc چگونه کار می‌کنند

منبع برق PCتان، تمامی ولتاژهای متفاوتی که کامپیوترتان برای کارکرد نیاز دارند، را تأمین می‌کند. به مقادیر سخت‌افزار کامپیوتر رجوع کنید.

لینک‌های مربوطه:

• توان و برق کامپیوتر چیست؟

• آیا کاهش برق کامپیوترتان، آنرا فرسوده می‌کند؟

• چگونه منبع برق غیرقابل وقفه کامپیوترها کار می‌کنند؟

اگر یک جزء باشد که برای عملکرد کامپیوتر لازم باشد، آن یک منبع برق است. بدون آن، یک کامپیوتر تنها یک جعبه غیرفعال پر از پلاستیک و فلز است. منبع برق، خط جریان تناوبی (AC) از خانه را به جریان مستقیم (DC) مورد نیاز کامپیوتر شخصی را تبدیل می‌کند. در این مقاله، ما نحوه کارکرد منبع‌های برق PC و مفهوم درجات میزان برق برحسب وات را می‌آموزیم. در یک کامپیوتر شخصی (pc)، منبع برق یک جعبه فلزی است که در کنار کیس دیده می‌شود. منبع برق از پشت بیشتر سیستم‌ها، قابل رؤیت است زیرا آن حاوی فن خنک‌کننده و قابل تعویض با سیم برق است. منبع‌های برق اغلب به عنوان منبع‌های برق تبدیلی اشاره می‌شود از تکنولوژی سویچر جهت تبدیل ورودی AC به ولتاژهای DC پایین استفاده می‌کنند. ولتاژهای معمولی تأمین شده شامل:

• ۳/۳            • ۵ ولت      • ۱۲ ولت می‌باشند.

۳/۳ و ۵ ولت معمولاً توسط مدارهای دیجیتال به کار برده می‌شوند در حالیکه ۱۲ ولت برای راه‌اندازی موتورها در دیسک درایوها و فن‌ها کاربرد دارد. مشخصه اصلی منبع برق به وات است. یک وات، برآیند ولتاژ به ولت و جریان به آمپر یا amps می‌باشد. اگر کامپیوترهای گذشته را دیده باشید، احتمالاً به خاطر می‌آورید که PCs اصلی‌تان، سوئیچ‌های ضامن‌دار قرمز رنگ بزرگی داشتند که حائز اهمیت بودند وقتی pcتان را روشن یا خاموش می‌کنید، می‌دانید که آن کار را انجام می‌دهید. این سوئیچ‌ها، جریان برق ۱۲۰ ولت را به منبع برق کنترل می‌کنند. امروزه برق را با فشردن یک دکمه کوچک روشن می‌کنید و دستگاه را با گزینه منو خاموش می‌کنید. این قابلیت‌ها به منبع‌های برق استاندارد، سالها قبل اضافه شده است. سیستم عامل می‌تواند یک سیگنال به منبع برق برای خاموش کردن آن ارسال کند. فشردن دکمه، سیگنال ۵ ولتی به منبع برق برای روشن شدن ارسال می‌کند. منبع برق مداری دارد که ۵ ولت را تولید می‌کند که VSB برای ولتاژ Standby خوانده می‌شود حتی وقتی آن خاموش است طوری که دکمه کار خواهد کرد.

نحوه کارکرد حفاظت‌کننده‌های افزایش ولتاژ

حفاظت‌کننده‌های ولتاژ از وسایل الکترونیکی شما در برابر افزایش ولتاژ برق در سیستم برقی‌تان حفاظت می‌کنند. وقتی یک سیستم کامپیوتر را سرهم می‌کنید، یکم قطعه از تجهیزات استانداردی که احتمالاً می‌خرید، حفاظت‌کننده افزایش ولتاژ است. بیشتر طرح‌ها یک فانکشن آشکار را انجام می‌دهند آنها امکان وصل چند جزء به یک پریز برق را فراهم می‌سازند. با تمامی اجزای مختلفی که سیستم کامپیوتر را تشکیل می‌دهند، این یک وسیله مفید می‌باشد.

اما فانکشن دیگر نوار برق حفاظت‌کننده افزایش ولتاژ با حفظ الکترونیک‌ها در کامپیوترتان از افزایش ولتاژها در برق، بسیار مهم است. در این مقاله، به حفاظت‌کننده‌های افزایش ولتاژ به عنوان سرکوب‌کننده‌های افزایش ولتاژ برای شناخت کارکرد آنها، زمان نیاز به آنها و نحوه کارکرد آنها می‌پردازیم.

همچنین درمی‌یابیم که چه میزان حفاظت وجود دارد و علت اینکه ممکن است تمام حفاظت مورد نیاز را نداشته باشیم حتی اگر از یک حفاظت‌کننده افزایش ولتاژ مناسب استفاده کنیم را شناسایی می‌کنیم. افزایش ولتاژ برق یا ولتاژ ناپایدار، افزایش در ولتاژ بیشتر از حد مشخص در جریان برق می‌باشد. در سیم‌کشی اداره و خانه در ایالات متحده، ولتاژ استاندارد، ۱۲۰ ولت است. اگر ولتاژ بالاتر از ۱۲۰ ولت افزایش یابد، یک مشکل ایجاد می‌شود و حفاظت‌کننده افزایش ولتاژ به جلوگیری از تخریب کامپیوتر کمک می‌کند. برای شناخت مشکل، شناخت ولتاژ مفید خواهد بود. ولتاژ مقیاس تفاوت در انرژی پتانسیل الکتریکی است. جریان الکتریکی از نقطه‌ای به نقطه دیگر حرکت می‌کند زیرا انرژی پتانسیل الکتریکی بیشتری در یک انتخاب سیم در مقایسه با طرف دیگر دارد. این همان اصلی است آب تحت فشار را موجب می‌شود از شیلنگ خارج شود، فشار بیشتر در یک سوی شیلنگ آب را به سمت حوزه کم‌فشار، می‌راند. به ولتاژ به عنوان یک مقیاس فشار الکتریکی توجه کنید. فاکتورهای مختلفی می‌توانند افزایش جزئی در ولتاژ را ایجاد کنند.

• وقتی افزایش سه نانوثانیه یا بیشتر طول بکشد، آن افزایش ولتاژ (فراتاخت) نامیده می‌شود.

• وقتی آن تنها به مدت یک یا دو نانوثانیه طول می‌کشد، spike نامیده می‌شود.

اگر افزایش یا spike بالا باشد، آن می‌تواند آسیب جدی بر دستگاه وارد کند. اثر، مشابه کاربرد فشار آب بسیار زیاد به یک شیلنگ می‌باشد. اگر فشار آب بسیار زیادی باشد، شیلنگ پاره می‌شود. تقریباً همان اتفاق زمانی روی می‌دهد که فشار الکتریکی زیاد از طریق یک سیم انتقال می‌ابد، سیم پاره می‌شود. معمولاً آن شبیه یک فیلامنت در یک لامپ حبابی گرم می‌شود و روشن می‌شود. حتی اگر افزایش ولتاژ، دستگاه‌تان را بلافاصله خراب نکند آن فشار زیادی بر اجزای آن وارد می‌کند و آنها را مستعمل می‌کند. در بخش بعد به کاری که حفاظت‌کننده‌های برق برای جلوگیری از این اتفاق انجام می‌دهند می‌پردازیم.

تلفن تماس اضطراری
09194551985